Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Wizyta przedstawicieli General Electric w PAA


Wizyta przedstawicieli General Electric w PAA PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
środa, 28 luty 2007
W dniu 15 lutego (czwartek) 2007 roku odbyło się w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie, na prośbę firmy General Electric, spotkanie jej przedstawicieli z pracownikami PAA i reprezentantami środowisk zainteresowanych energetyką jądrową.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony GE:
p. Thomas Berggren - Sales Director Nord & Baltic Countries
p. Istvan Szabo - przedstawiciel GE w Moskwie
p. Ziemowit Iwański - pracownik biura GE w Polsce

a ze strony gospodarzy:
p. Hanna Trojanowska i p. Olgierd Skonieczny z Polskich Sieci Elektroenergetycznych
prof. Zdzisław Celiński z Politechniki Warszawskiej
dr hab. Ludwik Pieńkowski ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego
p. Jacek Burski z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
p. Grzegorz Krzysztoszek z Instytutu Energii Atomowej

oraz pracownicy PAA w osobach: Prezesa prof. Jerzego Niewodniczańskiego, Wiceprezesa p. Witolda Łady, Dyrektora Generalnego p. Janusza Włodarskiego, rzecznika prasowego dr Stanisława Latka, p. Marcina Zagrajka i autora notatki [dra Andrzeja Mikulskiego - przyp. red.].

Na wstępie Prezes PAA przedstawił krótką informację o PAA - realizowanych i przyszłych zadaniach, szczególnie gdy będzie podjęta decyzja o budowie elektrowni jądrowej na Litwie, a potem w Polsce.

Następnie p. Berggren przedstawił ogólne informacje o firmie General Electric stwierdzając, że:
- jest to druga firma w świecie pod względem ilości zatrudnionych pracowników (330 000 osób) i dochodów (149,78 mld USD w 2005 roku),
- działa w sześciu obszarach, a jednym z nich jest Infrastruktura, która obejmuje takie działy jak: przemysł lotniczy, energia, wydobycie ropy i gazu, koleje itd.
- dział GE Energy zatrudnia 95 000 pracowników i ma swoje ośrodki w takich krajach europejskich jak: Francja, Austria, Niemcy, Hiszpania, Węgry i Polska, gdzie działa w obszarze: gazyfikacji węgla, petrochemii, turbin gazowych itd.

Dla uczestników spotkania najciekawszym działem jest dział GE Energy Nuclear, który zajmuje się następującymi zagadnieniami:
- reaktory typu ABWR (Generacja III - dalsze usprawnienia), ESBWR (Generacja III+ - projektowanie i zatwierdzanie) i S-PRISM (Generacja IV - rozwiązania przyszłościowe)
- zaawansowane technologie wytwarzania paliwa
- paliwo dla reaktorów CANDU i obsługa tych reaktorów
- obsługa techniczna reaktorów i elektrowni (w tym obsługa serwisowa turbin)
- obsługa eksploatacyjna (w tym przedłużanie czasu eksploatacji)
- produkcja radioizotopów.

Firma produkuje paliwo dla reaktorów BWR (w tym paliwo typu MOX) i CANDU oraz zajmuje się zagadnieniami technologicznymi w zakresie produkcji paliwa.

Reaktor ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reaktor) stanowi ewolucję projektu SBWR (Simplified BWR) i wykorzystuje rozwiązania techniczne zastosowane w pracujących reaktorach ABWR (Advanced BWR). Charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dla których według prelegenta najbardziej charakterystyczne jest wydłużenie czasu eksploatacji reaktora do 60 lat, możliwość chłodzenia rdzenia wykorzystując konwekcję naturalną przez 72 godziny bez interwencji operatora i szereg innych rozwiązań. Pozwoliły one na oszacowanie prawdopodobieństwa zniszczenia rdzenia na poziomie ~3 10 -8/rok, które jest 5 razy mniejsze niż dla pracujących reaktorów typu ABWR i 100 razy mniejsze niż dla pracujących reaktorów typu PWR.

Przyszłość energetyki jądrowej według GE przedstawia się optymistycznie. We wszystkich obszarach geograficznych (Ameryka, Europa i Azja) należy spodziewać się składania zamówień na nowe reaktory, a ilość ich będzie wzrastać w kolejnych pięciolatkach kończących się w latach 2010, 2015 i 2020.

W tej chwili prowadzona jest ocena reaktora ESBWR przez amerykański urząd dozoru jądrowego (NRC) i przewiduje się, że uzyskana zgoda na budowę pozwoli na jej rozpoczęcie w 2010 roku. Czas budowy tego reaktora, od tzw. wylania pierwszego betonu do załadunku paliwa do rdzenia szacowany jest na 36 miesięcy.

W odpowiedzi na szereg pytań prelegent stwierdził:
- GE stale pracuje nad ulepszeniami w dziedzinie bezpieczeństwa reaktorów, a uzyskanie obiegu chłodziwa w obrębie zbiornika reaktora bez pomp cyrkulacyjnych jest bardzo znaczącym osiągnięciem technicznym
- doświadczenia GE wynikają z budowania reaktorów ABWR, z których 4 już pracują, a 2 dalsze są w budowie
- przewidywane koszty budowy i eksploatacji reaktora ESBWR będą niższe niż reaktora ABWR
- firma posiada pełne moce przerobowe do budowy zbiornika reaktora ESBWR, który zachowuje tą samą średnicę co zbiornik reaktora ABWR, a jest tylko trochę wyższy
- obudowa bezpieczeństwa reaktora ESBWR odporna jest na uderzenie samolotu, a jej grubość wynosi 2 m
- w chwili obecnej mówi się o przewidywanych budowach czterech bloków ESBWR: dwa na Tajwanie, w USA i Wielkiej Brytanii.

Prezentacja zakończyła się zobowiązaniem utrzymywania dalszych kontaktów, szczególnie w zakresie zapoznania inspektorów dozoru jądrowego z reaktorem ESBWR oraz prac związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na budowę i eksploatację tego reaktora.

Państwowa Agencja Atomistyki
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy