Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow "Wielki krok" do budowy elektrowni atomowej


"Wielki krok" do budowy elektrowni atomowej PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
piątek, 02 marzec 2007
Premierzy Polski i Litwy: Jarosław Kaczyński i Gediminas Kirkilas podpisali dokument w sprawie projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej w litewskim Ignalinie. Litwa będzie miała 34 proc. udziałów w tym projekcie, a Polska, Łotwa i Estonia - po 22 proc.

Jak powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po piątkowym spotkaniu z Kirkilasem, podpisanie dokumentu to wielki krok, który świadczy, że działania firm, które będą tworzyć konsorcjum "mają pełne poparcie ze strony obu naszych państw".

W połowie grudnia Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum czterech firm, które miały przystąpić do projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie.

W połowie grudnia cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum czterech firm, które przystąpią do projektu odbudowania mocy ignalińskiej elektrowni atomowej. Wstępne porozumienie, które zawarły spółki energetyczne tych państw: Lietuvos Energija (Litwa), Latvaenergija (Łotwa), Eesti Energija (Estonia) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (Polska) przewiduje, że każda ze stron ma mieć po 25 proc. udziałów w tym projekcie.

Oczekiwana moc nowej elektrowni to 3200 megawatów. Cała inwestycja ma zamknąć się kwotą 5-6 miliardów euro.

Premier Kaczyński poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania z premierem Kirkilasem omówione zostały także kwestie budowy połączeń elektroenergetycznych z Litwą oraz możliwości połączenia sieci gazowych. Premierzy omówili także projekty modernizacji połączeń kolejowych między Polską a Litwą. Nie podali jednak szczegółów.

Wcześniej minister gospodarki Piotr Woźniak mówił, że inwestycja połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy będzie kosztować minimum 654 mln euro.

Połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy jest jednym z projektów współfinansowanych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W perspektywie 2007- 2013, na rozwój polskiej infrastruktury energetycznej przeznaczono ponad 1,7 mld euro. Pieniądze mają być wydane m.in. na rozbudowę podziemnych magazynów gazu, budowę gazociągów, modernizacje sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i ropy, modernizacje i wymianę węzłów ciepłowniczych.

Onet.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy