Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Socha: PSE mają równoprawną pozycję w konsorcjum budującym Ignalinę


Socha: PSE mają równoprawną pozycję w konsorcjum budującym Ignalinę PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
poniedziałek, 05 marzec 2007
Podpisanie przez premierów Polski i Litwy dokumentu o budowie elektrowni atomowej w Ignalinie pozwoliło Polskim Sieciom Elektroenergetycznym (PSE) zająć równoprawną pozycję w tym projekcie - powiedział w piątek wieczorem prezes PSE Jacek Socha.

"Brak takiego porozumienia (między rządami Polski i Litwy - PAP) stawiał nas w asymetrycznej pozycji, w stosunku do pozostałych członków, którzy mieli poparcie swoich rządów, do działania w tym projekcie. Od dzisiaj PSE staną się równoprawnym partnerem w tym projekcie" - powiedział Jacek Socha.

Szef polskiej spółki energetycznej spotkał się z przebywającym z kilkugodzinną wizytą w Warszawie, premierem Litwy Gediminasem Kirkilasem.

Wcześniej, premierzy Kirkilas i Jarosław Kaczyński podpisali dokument w sprawie projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie.

"Kładziemy nacisk na to, że implementacja Nowej Elektrowni Mocy Nuklearnej (NNPP) połączona z powiązaniem infrastruktury energetycznej między Litwą i Polską wniesie wkład w integrację regionu bałtyckiego w sektorze energii, w rynku energii Unii Europejskiej" - napisali sygnatariusze dokumentu.

Jak powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po piątkowym spotkaniu z Kirkilasem, podpisanie dokumentu to wielki krok, który świadczy o tym, że działania firm, które będą tworzyć konsorcjum, "mają pełne poparcie ze strony obu naszych państw".

W połowie grudnia cztery firmy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zawarły wstępne porozumienie o powołaniu konsorcjum, które miało przystąpić do projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie. Jej moc to 3200 megawatów, jej koszt - jak powiedział Kirkilas - wyniesie ponad 6 mld euro. Zaznaczył, że w elektrowni znajadą się dwa reaktory.

Towarzyszący premierowi Litwy szef Lietuvos Energija Rymantas Juozaitis powiedział, że w czasie prac nad projektem budowy elektrowni doszło już do spotkania z 11 producentami reaktorów m. in. z Rosji, USA, Francji i Japonii. "Wybraliśmy 11 reaktorów zgodnych ze wszystkimi normami UE, ale na pytanie, jakie to będą reaktory, jakiego typu i jaka będzie ich cena, będzie można odpowiedzieć dopiero po przetargu, które wspólnie zorganizują cztery kraje" - dodał. (PAP)

Puls Biznesu
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy