Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Obywatele UE nie chcą elektrowni atomowych


Obywatele UE nie chcą elektrowni atomowych PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
wtorek, 06 marzec 2007
Około 61 proc. mieszkańców Unii Europejskiej chciałoby zmniejszenia ilości prądu pochodzącego z elektrowni atomowych, gdyż ich zdaniem stwarzają one zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z opublikowanego sondażu Eurobarometru.

30 proc. Europejczyków opowiada się za tym, aby z elektrowni atomowych pochodziło więcej energii elektrycznej, ponieważ nie przyczyniają się one do zmian klimatu.

Eurobarometr przeprowadził sondaż w lutym wśród 25.800 mieszkańców 27 krajów członkowskich.

Okazało się, że najwięcej przeciwników energii atomowej jest w Grecji (83 proc.), Austrii (78 proc.) i na Cyprze (76 proc.). Natomiast za większym wykorzystaniem elektrownii atomowych opowiada się najwięcej Bułgarów (51 proc.), Czechów (48 proc.) oraz Finów (42 proc.), czyli mieszkańców krajów, w których większość prądu pochodzi z reaktorów jądrowych.

Francuzi - mieszkańcy kraju produkującego najwięcej energii atomowej w Unii Europejskiej - znaleźli się w środku. 59 proc. z nich chce zmniejszenia ilości prądu z elektrowni atomowych, a 28 proc. chciałoby zwiększenia energii wytwarzanej w drodze reakcji jądrowej.

Ponadto 87 proc. Europejczyków wyraża zaniepokojenie ocieplaniem się klimatu, przy czym bardziej niespokojni są mieszkańcy południowej części kontynentu. 82 proc. ankietowanych ma świadomość, że sposób produkcji i konsumpcji energii elektrycznej w ich kraju ma negatywny wpływ na klimat.

62 proc. uczestników sondażu uważa, że to właśnie Unia Europejska jest w stanie lepiej sobie poradzić z kwestiami energetycznymi. Natomiast 32 proc. sądzi, że lepiej poradzą z tym sobie poszczególne państwa.

65 proc. dodaje, że to Unia, a nie poszczególne kraje członkowskie, powinna prowadzić negocjacje z producentami energii w krajach trzecich. 83 proc. ankietowanych chciałoby ponadto, aby UE ustaliła minimalny poziom zużywanej w danym kraju energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Onet.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy