Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Łotwa mówi Polsce "nie" ws. elektrowni atomowej


Łotwa mówi Polsce "nie" ws. elektrowni atomowej PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
wtorek, 06 marzec 2007
Łotwa nie zaaprobowała udziału Polski w budowie nowej elektrowni atomowej na Litwie, jak to uzgodniono między litewskim i polskim rządem - powiedział we wtorek agencji BNS łotewski premier Aigars Kalvitis.

2. marca premierzy Polski i Litwy - Jarosław Kaczyński i Gediminas Kirkilas - podpisali dokument w sprawie projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej w litewskim Ignalinie. Poinformowano, że Litwa będzie miała 34 proc. udziałów w tym projekcie, a Polska, Łotwa i Estonia - po 22 proc.

"My się na to nie zgadzaliśmy, to amatorszczyzna" - oświadczył łotewski premier, komentując polsko-litewskie porozumienie międzyrządowe o udziale Polskich Sieci Energetycznych w tym projekcie.

Kalvitis uznał też, że porozumienie to "stworzy przeszkody dla współpracy" w ramach projektu.

BNS podaje też, że porozumienie między rządami Polski i Litwy było "zaskoczeniem" dla Estonii. "Trzy bałtyckie firmy energetyczne - Eesti Energia (Estonia), Lietuvos Energija (Litwa) and Latvenergo (Łotwa) - uzgodniły jednakowe udziały w tym projekcie" - powiedziała rzeczniczka Eesti Energia, Helen Sabrak. "O wszelkich zmianach w tej kwestii powinny zdecydować trzy republiki bałtyckie, ale do 5. marca nie osiągnięto żadnego takiego porozumienia" - powiedziała rzeczniczka estońskiej firmy.

W połowie grudnia Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum firm, które miały przystąpić do projektu odbudowania mocy elektrowni atomowej na Litwie. Koszt przedsięwzięcia to 5-6 miliardów euro.

Onet.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy