Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Austria chce skarżyć Czechy za elektrownię w Temelinie


Austria chce skarżyć Czechy za elektrownię w Temelinie PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
czwartek, 08 marzec 2007
Austriacki rząd zamierza zaskarżyć Czechy za niewywiązywanie się z obowiązków państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Powodem jest sytuacja w czeskiej elektrowni jądrowej w Temelinie - podała Gazeta Wyborcza.

W nocy z wtorku na środę z pierwszego obiegu reaktora w Temelinie wyciekło 1100 litrów radioaktywnej wody. Podobny wyciek miał miejsce w ubiegły poniedziałek. Czesi milczeli 50 godzin i mimo dwustronnej umowy nie poinformowali o zagrożeniu władz sąsiedniego kraju. Austriacki rząd odebrał to jako zniewagę, ponieważ kanclerz Alfred Gusenbauer przebywał w chwili awarii z oficjalną wizytą w Pradze.

Siłownia w Temelinie budowana przez 14 lat została uruchomiona wbrew protestom Austriaków. Przed siedmiu laty na mocy umowy podpisanej w Melku Czesi zobowiązali się do poprawy stanu bezpieczeństwa elektrowni przed jej uruchomieniem. Austriaccy ekolodzy - wspierani przez austriackich ekspertów - twierdzą tymczasem, że Czesi podłączyli siłownię do sieci bez sugerowanych zabezpieczeń. Od tego czasu w Temelinie wydarzyło się już kilkadziesiąt awarii. Aby wymusić respektowanie umowy z Melku 14 marca ekolodzy zapowiadają blokadę aż czterech czesko-austriackich przejść granicznych.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy