Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Prasa arrow Żarnowiec


Żarnowiec PDF Drukuj E-mail
Dodał wtorek
poniedziałek, 21 marzec 2005
Przewodnik po miejscach atrakcyjnych inaczej. Po Gdańsku i Krakowie dziś ŻARNOWIEC.


Elektrownia Jądrowa " Żarnowiec "-na południe od średniowiecznej wsi Żarnowiec, która słynęła od 1590 r. ze szkoły haftów dla dziewcząt prowadzonej przez cysterki. Z budowy elektrowni zrezygnowano w 1990 r.
Trasa zwiedzania rozpoczyna się od malowniczo położonych nad jeziorem żelbetowych pozostałości po reaktorze jądrowym z drugiej poł. XX w. Wprawdzie budowle otoczone są płotem, jednak w drugiej bramie jest niewielka dziura. Jeśli zmylimy czujność strażnika, możemy podejść do samych bloków. Uwaga: konstrukcja sięga 40 m w głąb. Zalana jest wodą. Po kruszejącym betonie i zardzewiałym metalu należy poruszać się ostrożnie. Grozi niebezpieczeństwo.
Na lewo od reaktorów interesujący przykład architektury z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia - dworzec kolejowy łączący dawniej Wejherowo z elektrownią. Napis na tablicy "Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec" miał informować pracowników zakładu, że są już na miejscu. Warto zwrócić uwagę na gotowy do użytku wiadukt kolejowy, tory i peron.
Po drugiej stronie torów pod gęstą ścianą lasu widzimy biura zbudowane ponad 20 lat temu tymczasowo na pięć lat. Na prawo od biur szatnie oraz stołówka dla przyszłych pracowników elektrowni. Szatnie to trzykondygnacyjne betonowe bloki puste w środku. Warto zajrzeć przez oryginalne, podarte firanki do oszklonej stołówki i zapoznać się z systemem wyżywienia pracowników. Do ciekawszych miejsc należy magazyn napojów, gdzie należało oddawać brudne naczynia. Budynki są tak świetnie zachowane, że są nawet resztki pokarmu na wielkich aluminiowych kotłach w kuchni.
Niezwykle ciekawy i pouczający, szczególnie dla wycieczek szkolnych, jest spacer wokół obiektu. W trawie przy bloku drugim znajdujemy oryginalną tablicę informacyjną z lat 80. XX wieku: "Wywożenie - wynoszenie z terenu EJ materiałów, narzędzi, przedmiotów itp. może odbywać się wyłącznie na podstawie przepustki materiałowej". Stamtąd należy udać się na pobliski kilkuhektarowy betonowy plac z przystankami autobusowymi (49 sztuk). Uważni zwiedzający wypatrzą w trawie unikalne kapsle po mleku sprzed 20 lat.
Brama EJ Żarnowiec
Brama EJ Żarnowiec
Tradycyjnie turyści fotografują się pod tablicą: "Wyjście z EJ Żarnowiec za okazaniem przepustki". Warto też zrobić z tego miejsca zdjęcie całej elektrowni z widokiem na jezioro.
Wycieczkę kończymy w nieczynnej kotłowni elektrowni Żarnowiec. Zbiór pogiętego żelastwa jest imponujący. Pogłaskanie rury wychodzącej z wnętrza budowli pozwala - zdaniem odwiedzających - powrócić tu raz jeszcze. Elektrownię najlepiej zwiedzać podczas deszczu. Szare niebo współgra z kolorami budynków.

Informacje praktyczne:
Czas zwiedzania - 2 godziny.
Jak się ubrać - polecamy odzież wygodną, turystyczne obuwie. Wysokie obcasy niezalecane. Wbrew krążącym pogłoskom licznik Geigera nie jest potrzebny.
Jedzenie - na wyprawę do Żarnowca najlepiej wybrać się ze swoim prowiantem. W promieniu kilku kilometrów od elektrowni nie ma sklepów, barów ani restauracji. Polecamy okolice dawnej stołówki na piknik. Rozpościera się stamtąd interesujący widok na duże, rynnowe jezioro Żarnowiec (14,7 km kw.). Najlepiej smakują własne kanapki ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz herbata w butelce.
Rozrywki - na terenie elektrowni - całkowity brak rozrywek. Najbliższa dyskoteka w Wejherowie.
Noclegi - rozbicie małego namiotu u stóp dawnej kotłowni poszukiwaczom przygód może przysporzyć dreszczu emocji.
Uwagi - najbliższe ciekawe elektrownie jądrowe w pobliżu: Czarnobyl (dawny ZSRR) lub Temelin (Czechy).

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA - Gazeta Wyborcza - Gazeta ma plażę - piątek, 31 sierpnia 2001.
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy