Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Europejskie centrum rozwoju reaktorów IV generacji w Polsce?


Europejskie centrum rozwoju reaktorów IV generacji w Polsce? PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
środa, 21 marzec 2007
Konsorcjum Instytut Energii Atomowej (IEA) i Crowley Infrastructure Development Group (CIDG)zaproponowało utworzenie w Polsce Europejskiego Centrum Kompetencji Nuklearnych.

Podczas konferencji Energia atomowa dla Polski Profesor Stefan Chwaszczewski z Instytutu Energii Atomowej przedstawił program „Polska jako europejskie centrum rozwoju reaktorów IV generacji”, który uzyskał poparcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) 2007-2013, będącego jednym z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013. Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację POIG wyniesie ok. 9,7 mld euro, z czego ze środków Unii Europejskiej będzie pochodziło ok. 8,3 mld euro.

Program badawczy, przedstawiony przez profesora Chwaszczewskiego, skoncentrowany na budowaniu kompetencji polskich inżynierów przy udziale specjalistów międzynarodowych, wpisuje się w dyskusję na temat rozwoju polskiej energetyki atomowej, zarówno inwestycji w Ignalinie jak i projekty o dłuższym horyzoncie czasowym, jak np. budowa wysokotemperaturowych reaktorów IV generacji, służących między innymi do gazyfikacji węgla kamiennego.

Konsorcjum IEA I CIDG powstało w 2006 roku i koncentruje się między innymi opracowaniu koncepcji budowy polskiej elektrowni atomowej bazującej na reaktorze IV generacji i strategii jej realizacji. Kozapewnienie finansowania działań przedinwestycyjnych oraz utworzenie w Świerku pod Warszawą Europejskiego Centrum Kompetencji Nuklearnych. Konsorcjum prowadzi także rozmowy z potencjalnymi partnerami i firmami zajmującymi się budową i dostawami do elektrowni jądrowych, takimi jak francuska Areva, amerykańskie PBMR, Thorium Power, Westinghouse czy niemiecki RWE.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy