Minister Naimski o energetyce jądrowej |
|
|
|
Nadesłał Skrzat
|
Ĺroda, 21 marzec 2007 |
- Projekt budowy elektrowni jądrowej Ignalin II stanowi dobrą podstawę do współpracy w dziedzinie energetyki i jest istotny dla bezpieczeństwa Polski, Łotwy, Litwy i Estonii – powiedział wiceminister Piotr Naimski podczas konferencji „Energia atomowa dla Polski”, która odbyła się 21 marca w Warszawie.
Wiceminister Naimski podkreślił, że w Europie toczy się nieustanna dyskusja na temat energetyki jądrowej.
- Nie uważamy, że należy zamykać elektrownie atomowe w naszym sąsiedztwie. Naszym zdaniem trzeba je modernizować, aby były ciągle bezpieczne – powiedział wiceminister Naimski. Zwrócił uwagę, że decyzja rządu o przyłączeniu się do projektu budowy elektrowni atomowej nowej generacji w Ignalinie, to decyzja dogłębnie przeanalizowana.
Wiceminister Naimski podkreślił, że ten projekt oparty na komercyjnych zasadach, będzie korzystny dla wszystkich partnerów, w tym także dla Polski. – Mamy nadzieję, ze będzie to miejsce, gdzie będziemy szkolić kadry i zdobywać doświadczenie – dodał.
- Projekt Ignalin II związany jest z połączeniem elektroenergetycznym między Polską i Litwą. Przy tym projekcie trzeba brać pod uwagę, że systemy energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii są w dalszym ciągu zsynchronizowane z systemem byłego ZSRR a nie UE – powiedział wiceminister Naimski. Dodał, że w Europie mamy inny system, który znacznie ułatwia m.in. wymianę energii i jej sprzedaż w ramach wspólnoty. - Trzeba to brać uwagę przy realizacji tego projektu – dodał.
Podkreślił, że projekt Ignalin jest ważny nie tylko dla regionu, ale dla całej Europy. – Trudno jest znaleźć reaktor jądrowy, który byłby polem do współpracy czterech krajów. Jeśli uda nam się zrealizować ten projekt to będzie to ważny krok do nawiązania współpracy w dziedzinie polityki energetycznej – dodał. Zauważył również, że produkowana tam energia będzie energią tanią. – Jesteśmy o krok od sytuacji, kiedy energia elektryczna uzyskiwana z węgla, gazu, będzie relatywnie droższa, bo trzeba będzie płacić za emisję gazów i CO2 – dodał.
Arturas Dainius, wiceminister gospodarki Republiki Litewskiej zwrócił uwagę, ze Litwa, Łotwa i Estonia podjęły działania mające na celu wypracowanie wspólnej strategii w zakresie energii. - Również Polska pozytywnie ustosunkowała się do naszej propozycji – dodał. Podkreślił, że projekt Ignalin II jest alternatywą dla funkcjonującego obecnie systemu zaopatrzenia w surowce energetyczne Litwy.
CIRE.pl |