Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Czy powinniśmy budować elektrownię jądrową?


Czy powinniśmy budować elektrownię jądrową? PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
czwartek, 22 marzec 2007
Naukowcy, menedżerowie i prawnicy dyskutowali wczoraj o energetyce jądrowej na konferencji "Energia atomowa dla Polski" - napisała Gazeta Wyborcza.

Choć o budowie elektrowni jądrowej mówił już poprzedni rząd, to dla PiS jest to jeden z najważniejszych projektów.

- Projektowanie elektrowni trwa osiem lat, mniej więcej tyle samo budowa - mówił David Clarke z firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Jeśli więc polski rząd rzeczywiście chce, żeby budowa zaczęła się w 2013 r., a zakończyła w 2021, to faza projektowa powinna się już zaczynać, tym bardziej że trzeba będzie do projektu przekonać społeczeństwo. - Przekonywanie mieszkańców Sizewell w Wielkiej Brytanii trwało sześć lat - mówił Clarke.

Piotr Woźny z kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i wspólnicy mówił, że będzie potrzebne uchwalenie odpowiedniej ustawy, dzisiaj obowiązujące prawo atomowe nie przewiduje bowiem istnienia elektrowni jądrowej. Sfinansowanie budowy będzie najpewniej wymagało pomocy państwa, ta zaś - zgody Komisji Europejskiej, na którą także przyjdzie czekać.

Zgody co do potrzeby budowy elektrowni jądrowej nie ma wśród naukowców zajmujących się energetyką. W jednym profesorowie się zgodzili - rząd słabo konsultuje swoje plany z naukowcami.

- Jestem członkiem parlamentarnego zespołu ds. energii i nic nie wiem o planach rządu - skarżył się prof. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. - Ja jestem członkiem zespołu ds. energii atomowej przy ministrze gospodarki, który nie zebrał się jeszcze ani razu - powiedział "Gazecie" prof. Stefan Chwaszczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy