Szukaj

poniedziałek, 23 lipiec 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Finlandia przygotowuje budowę kolejnych reaktorów


Finlandia przygotowuje budowę kolejnych reaktorów PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
środa, 04 kwiecień 2007
Dwie fińskie firmy energetyczne uruchomiły program analizy wpływu na środowisko (EIA - Environmental Impact Assessment) planowanych nowych bloków jądrowych w elektrowniach Loviisa i Olkiluoto.

Fortum, właściciel elektrowni Loviisa, uruchamia procedurę EIA w tym miesiącu i planuje jej zakończenie na trzeci kwartał przyszłego roku. Wiceprezes firmy, Tapio Kuula, stwierdził że jest to pierwszy krok do budowy nowych reaktorów w Loviisa.

Z kolei prezes TVO, Pertti Simola, podkreśla że obecnie prowadzone wstępne prace przygotowawcze są zgodne z polityką energetyczną fińskiego rządu, który musi wyjść naprzeciw rosnącemu popytowi na energię elektryczną i zadbać o to, by nowe moce w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawiły się nie później niż pod koniec przyszłej dekady. Dodaje, że przygotowanie pozwolenia na budowę elektrowni atomowej jest długim procesem.

Przedstawiciele obu firm zauważają, że jak do tej pory nie podjęto żadnych decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy i jest to jeszcze odległa perspektywa. Ponadto niemożliwe będzie budowanie nowych reaktorów w obu elektrowniach jednocześnie.

TVO, właściciel elektrowni Olkiluoto, zakończył niedawno procedurę badania wpływu na środowisko, która była prowadzona w związku z budową trzeciego bloku w tamtejszej elektrowni - pierwszego od 15 lat w Unii Europejskiej. Budowany jest blok z reaktorem EPR (Evolutionary Pressurized Water Reactor). Prace budowlane rozpoczęto w 2005 roku a ich koniec planuje się na koniec 2010 lub początek 2011 roku.

Fińskie prawo atomowe nakłada obowiązek przeprowadzenia badania wpływu na środowisko zanim wniosek o wydanie pozwolenia na budowę elektrowni zostanie przedłożony Radzie Państwa. Przedmiotem takiego badania jest pośredni i bezpośredni wpływ bloku jądrowego na okolicznych mieszkańców, środowisko i zasoby naturalne. Przeprowadzane są wtedy konsultacje z lokalnymi społecznościami. Generalnie społeczeństwo fińskie jest nastawione do energii nuklearnej pozytywnie.

World Nuclear News
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy