Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Litwa chce kupić prąd z ukraińskich EJ


Litwa chce kupić prąd z ukraińskich EJ PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
wtorek, 17 kwiecień 2007
Premier Litwy Gedyminas Kirkilas podczas wizyty w Kijowie rozpoczął negocjacje o dostawach ukraińskiej energii elektrycznej za 28-35 mln dolarów rocznie - napisała Gazeta Wyborcza.

Za dwa lata Litwa ma wyłączyć elektrownię atomową w Ignalinie. Nową może uruchomić dopiero w 2015 r., dlatego przez kilka lat Litwinom grozi niedobór 4 mld kWh energii rocznie. Od stycznia Wilno szuka dostawców energii. Rosyjska firma Inter RAO JES zaproponowała Litwinom 1,5 mld kWh energii rocznie po 10 centów za kWh, a białoruski koncern Biełenergo 1,5-2 mld kWh po 8 centów za kWh. Jednak największe wolne moce mają ukraińskie elektrownie atomowe. W czwartek władze Litwy rozmawiały w Kijowie o zakupie do 2 mld kWh energii po 5-6 centów za kWh.

Kontrakt z Litwą zwiększyłby dochody Ukrainy o jedną dziesiątą. Powodzenie transakcji zależy od zgody Białorusi na tranzyt energii. Nie powinno być z tym problemów, bo Mińsk za ukraińską energię płaci po 2 centy za kWh - dwa do czterech razy taniej niż inni kontrahenci. Mińsk chce utrzymać taki niską zapłatę, więc w zamian nie powinien utrudniać Ukraińcom w bardziej dochodowym interesie z Litwą.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy