Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow PISM: Elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna


PISM: Elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
czwartek, 19 kwiecień 2007
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, który jest państwową placówką związaną z MSZ, przedstawił wczoraj swoją rekomendację w sprawie rozwoju energetyki jądrowej. Głos PISM ma charakter doradczy - podała Gazeta Wyborcza.

PISM w swej rekomendacji podkreśla wielorakie korzyści wybudowania elektrowni jądrowej. Po pierwsze, poprawi się bezpieczeństwo energetyczne kraju. Po niedawnej decyzji Komisji Europejskiej, która obcięła nam limity emisji dwutlenku węgla o 25%, nasz kraj będzie musiał przejść na bardziej ekologiczne metody wytwarzania energii. Elektrownia atomowa jest pod tym względem idealna. Jedyny problem to odpady z paliwa jądrowego, które trzeba będzie składować w Polsce. PISM za "godne uwagi" uważa skorzystanie z technologicznych doświadczeń Francji, która ma 59 elektrowni jądrowych dostarczających krajowi ponad 70 proc. energii.

Eksperci PISM przedstawili też długą listę działań, które powinien podjąć rząd. Są wśród nich:
- opracowanie programu rozwoju energetyki jądrowej
- zadbanie o polityczny konsensus w tej sprawie,
- kampania informacyjna wśród społeczeństwa.

Oprócz tego trzeba także pomyśleć o szkoleniu specjalistów, współpracy między istniejącymi elektrowniami węglowymi a mającą powstać „atomówką”. Wreszcie trzeba wyłonić instytucję, która za powstanie elektrowni będzie odpowiedzialna, oraz postarać się o wsparcie UE.

Energetycy narzekają, że choć wiele się o elektrowni mówi, to rząd mało robi. Funkcjonujący przy ministrze gospodarki komitet ds. energetyki atomowej który zrzesza wybitnych specjalistów nie zebrał się ani razu. A czasu jest mało - wedle planów rządu elektrownia jądrowa ma powstać w 2013 r. To jednak mało realne - faza projektowania oraz przekonywania społeczności lokalnej trwa średnio 8 lat. Budowa elektrowni - drugie tyle. Trzeba będzie też uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla elektrowni, bo - jak podkreślali uczestnicy konferencji - bez państwowego wsparcia raczej się jej nie zbuduje.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy