Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Bułgaria czeka na zgodę UE w sprawie Kozłoduja


Bułgaria czeka na zgodę UE w sprawie Kozłoduja PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
poniedziałek, 23 kwiecień 2007
Wiceprezydent Bułgarii Angeł Marin oświadczył w piątek, że chce aby Unia wyraziła zgodę na ponowne uruchomienie dwóch bloków elektrowni atomowej w Kozłoduju – podaje serwis internetowy pb.pl.

Przypomnijmy, że wyłączenie starzejących się reaktorów radzieckiego typu WWER w elektrowni atomowej w Kozłoduju było jednym z warunków przyjęcia Bułgarii do UE. Jednak teraz okazało się, że ich wyłączenie pod koniec 2006 roku grozi kryzysem energetycznym nie tylko w Bułgarii, ale i na całych Bałkanach. Bułgaria przestała być w ten sposób głównym eksporterem energii w regonie, a jej sąsiedzi muszą się odtąd borykać z niedostatkiem prądu elektrycznego, mówi cytowany przez pb.pl wiceprezydent Bułgarii.

W 2006 roku dzięki czterem funkcjonującym w Kozłoduju reaktorom - dwóm starszym po 440 megawatów i dwóm nowszym po 1000 megawatów - Bułgaria wyeksportowała rekordową ilość 7,8 mld kilowatogodzin energii elektrycznej. Plany na rok bieżący nie przewidują żadnej znaczniejszej sprzedaży prądu za granicę.

"Mamy porozumienie z UE w sprawie (440-megawatowych) reaktorów nr 3 i 4 w Kozłoduju i zamierzamy go przestrzegać. Mamy nadzieję, że nadejdzie czas, gdy zezwoli się nam na ponowne włączenie reaktorów nr 3 i 4. Rozsądek musi przeważyć. Bezpieczeństwo reaktorów zostało potwierdzone, z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma żadnego uzasadnienia, by nie działały" - powiedział cytowany przez serwis Angeł Marin.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy