Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow General Electric chce budować ESBWR-y w Wielkiej Brytanii


General Electric chce budować ESBWR-y w Wielkiej Brytanii PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
środa, 25 kwiecień 2007
General Electric złożył wniosek do brytyjskiego dozoru jądrowego (Nuclear Installations Inspectorate - NII) o wydanie certyfikatu dopuszczenia do budowy w Wielkiej Brytanii swojego ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor).

Wielka Brytania stoi wobec konieczności zamknięcia do roku 2023 prawie wszystkich elektrowni jądrowych - po tym terminie może pracować tylko jeden reaktor PWR w Sizewell (blok Sizewell B). Od 2014 zacznie się powiększać deficyt mocy w brytyjskim systemie elektroenergetycznym, dlatego władzom zależy na utrzymaniu energetyki jądrowej.

Jak na razie NII wydał certyfikaty dla dwóch generacji reaktorów chłodzonych gazem i jednego PWR-a pracującego w Sizewell. Oprócz General Electric wnioski złożyli: Westinghouse (AP-1000) i Areva (EPR).

Do tej pory specjaliści mieli duże wątpliwości co do ewentualnego dopuszczenia do budowy reaktorów BWR firmy General Electric (ABWR i ESBWR), ponieważ Wielka Brytania nie ma doświadczenia w eksploatacji tego typu jednostek - brytyjczycy opierają swoją energetykę jądrową o głównie na reaktorach AGR (Advanced Gas-cooled Reactor), nie licząc wspomnianego wcześniej jednego PWR (Sizewell B) i małego eksperymentalnego reaktora ciężkowodnego. W dodatku British Energy planuje rozwijać w przyszłości technologię PWR i poczynił w tym kierunku pewne inwestycje.

Także, zgłoszony przez AECL, Advanced Candu Reactor (ACR) ma niewielkie szanse w opinii ekspertów na dopuszczenie do budowy.

Jednak Andy White, prezes GE Nuclear, powiedział dziennikarzom portalu World Nuclear News, iż odbył kilka rozmów na wysokim szczeblu dotyczących możliwości wprowadzenia technologii BWR na Wyspach Brytyjskich. Ponadto w połowie kwietnia GE złożył odpowiednie dokumenty do brytyjskiego Departamentu Handlu i Przemysłu.

W ocenie White`a obecne reaktory BWR nie są już obarczone podstawową wadą swoich poprzedników - narażaniem pracowników elektrowni na większe dawki promieniowania niż w przypadku reaktorów PWR. Dodał, że "reaktory na wodę wrzącą mają doskonałą historię pracy, zaś dotychczasowe inwestycje Brytyjczyków w technologię PWR nie powinne kolidować z wprowadzaniem reaktorów BWR, ponieważ oba typy nie różnią się zbytnio od siebie."

Prezes GE Nuclear poinformował na koniec, że koszt budowy bloku ESBWR o mocy 1520 MWe wyniesie 2,8 - 3,6 mld $. W tym roku amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (Nuclear Regulatory Commission - NRC) prawdopodobnie dopuści do budowy 3 takie jednostki w USA.

World Nuclear News
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy