Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Słowacja stawia na atom


Słowacja stawia na atom PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
poniedziałek, 07 maj 2007
Słowacja stawia na energetykę jądrową, na początek myśli o rozbudowie elektrowni jądrowej w Mochovcach, a później planuje postawić dwa bloki na miejsce odłączanych obiektów w Jaslovskich Bohunicach – informuje Rzeczpospolita.

Według informacji pochodzących od słowackiego ministra gospodarki Lubomira Jahnatka firmy zainteresowane budową dwóch bloków elektrowni w Mochovcach – E.ON oraz ENEL- przeprowadziły już rozmowy na ten temat z premierem Robertem Fico. Jednocześnie Rzeczpospolita pisze, że według słowackich mediów realizacją inwestycji w Mochovcach zainteresowany jest czeski CEZ. Inwestycja ma rozpocząć się w drugiej połowie tego roku, a w 2012 oba bloki zostaną przyłączone do sieci.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że rozbudowa elektrowni w Mochovcach zapobiegnie importowi energii elektrycznej na Słowację. 31 grudnia ubiegłego roku, po 28 latach eksploatacji, Słowacja zamknęła bowiem na żądanie Unii Europejskiej pierwszy blok elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach wyposażony w przestarzały rosyjski reaktor. Drugi blok elektrowni zostanie zamknięty w roku 2008.

Jednocześnie Rzeczpospolita donosi, że ENEL rozważał od dłuższego czasu budowę dwóch kolejnych bloków, ale ze względu na wysokie koszty wahał się z podjęciem decyzji. Włosi twierdzili, że podczas 40 lat żywotności oba bloki przyniosłyby 1,8 mld koron deficytu. Potem te obliczenia skorygowali. Uznali, że zysk wyniesie 400 mln koron.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy