Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Będą pieniądze na polską elektrownię atomową


Będą pieniądze na polską elektrownię atomową PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
piątek, 18 maj 2007
Możliwości inwestycyjne PGE w latach 2008-2025 wyniosą około 116 mld zł - szacują Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które budują największy polski koncern energetyczny Polską Grupę Energetyczną (mają ją stworzyć PSE, BOT Górnictwo i Energetyka, PGE Energia), przedstawiły długoterminowe prognozy finansowe.

Według nich, w latach 2007-2016 PGE będzie stać na inwestycje rzędu 41,4 mld zł. Oznacza to, że grupę byłoby stać na sfinansowanie w tym czasie budowy pierwszego bloku elektrowni atomowej (1600 MW). Jej koszt oceniany jest na 12- -14 mld zł. Z analiz PSE wynika, że w ramach przyszłej PGE pierwszy blok elektrowni atomowej mógłby być uruchomiony w 2021 roku, a następny - też o mocy 1600 MW - do 2031 roku. Jednak polskie atomowe plany PSE mają charakter wstępny. W Polsce nie ma nawet prawa atomowego [czyżby? a to niby co jest: Ustawa Prawo Atomowe ?? - przyp. redakcji], a decyzja o budowie takiej elektrowni byłaby de facto decyzją rządu, a nie PGE. Grupa ma zdecydowanie większe szanse, żeby wziąć udział w budowie elektrowni w Ignalinie na Litwie.

- Jeśli chodzi o polską elektrownię atomową, to są to dopiero wstępne analizy i stąd nasze zainteresowanie elektrownią atomową w Ignalinie na Litwie. Zielone światło tej inwestycji da uchwalenie prawa atomowego na Litwie [chyba raczej nowelizacja - przyp. redakcji], co powinno niedługo nastąpić - mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzecznik PSE.

W sumie PSE ocenia, że PGE w latach 2008-2025 byłaby zdolna do zainwestowania ok. 116 mld zł, z czego 56 mld zł ma już konkretne przeznaczenie, głównie na zwiększenie mocy elektrowni grupy, a z kolejnych 60 mld zł spółka planuje wydać 8-9 mld zł na projekty rozpoczęte, 14-15 mld zł na planowane, co znaczy, że ok. 40 mld zł pozostaje jeszcze do zaplanowania.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy