Szukaj

czwartek, 16 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Będą nowe reaktory w Brazylii


Będą nowe reaktory w Brazylii PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
sobota, 19 maj 2007
Rząd Brazylii rozważa plany budowy do 8 nowych elektrowni atomowych do roku 2030. W najbliższym czasie ma też podjąć decyzję w sprawie budowy trzeciego bloku w EJ Angra.

Plany konstrukcji nowego reaktora w Elektrowni Jądrowej Angra mają zostać zatwierdzone na posiedzeniu Państwowej Rady d/s Polityki Energetycznej w czerwcu. Przewodniczący rządowej komisji energii jądrowej, Odair Goncalves, jest pewny pozytywnej decyzji Rady mimo sprzeciwu ze strony minister środowiska Mariny de Silvy.

Blok Angra-3 został pierwotnie zaprojektowany jako bliźniaczy odpowiednik bloku Angra-2 z reaktorem PWR o mocy 1270 MWe, który rozpoczął pracę w 2000 r. Kupiono wyposażenie i części reaktora, jednak po dowiezieniu ich na miejsce budowy okazało się, że brakuje funduszy. Żeby ukończyć inwestycję potrzeba jeszcze 3,5 mld $.

Uczestniczący w konferencji brazylijskiego banku inwestycyjnego w Rio de Janeiro sekretarz w ministerstwie energii Marcio Zimmermann powiedział dziennikarzom, że rozwój energetyki jądrowej w kraju zostanie zintensyfikowany jeśli realizacja dużych projektów hydroenergetyki opóźni się z powodu ich niekorzystnego wpływu na środowisko. Zimmermann dodał - "Nadal będziemy się opierać na elektrowniach wodnych, jednak energetyka jądrowa stanowi dobrą alternatywę biorąc pod uwagę koszty. Nie możemy tego ignorować." Sekretarz poinformował również, że każdy z planowanych reaktorów będzie miał moc ok. 1000 MW i będzie kosztował ok. 2,3 mld $.

W Brazylii 80% energii elektrycznej jest wytwarzane w elektrowniach wodnych, jednak susze powodują problemy z dostawami prądu. Brazylia wspólnie z Paragwajem użytkuje jeden z największych kompleksów energetycznych opartych na hydroelektrowniach. Jest nim Tama Itaipu na granicy obu państw, z zainstalowaną mocą 12600 MW. Jednak plany budowy nowych elektrowni wodnych w dorzeczu Amazonki budzą liczne kontrowersje.

Elektrownia atomowa w miejscowości Angra posiada łączną moc 1896 MW i wytwarza 3% energii elektrycznej w skali kraju. Brazylia posiada własne zasoby uranu, którego wydobycie na potrzeby elektrowni prowadzi od 1982 roku. Brazylijczycy uruchomili również zakład wzbogacania uranu w Resende w 2006 r. Mają też własny zakład produkcji paliwa jądrowego.

World Nuclear News
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy