Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Studia na Politechnice Warszawskiej - energetyka jądrowa


Studia na Politechnice Warszawskiej - energetyka jądrowa PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
poniedziałek, 28 maj 2007
Studia w Szwecji, magisterium w Polsce, praktyka w Bułgarii – tak może wyglądać szkolenie polskich studentów do pracy w elektrowni jądrowej. Rozmowy z Bułgarami już w najbliższych dniach.

Spotkanie specjalistów z elektrowni w Kozłoduju organizuje dr Nikołaj Uzunow, wykładowca z Politechniki Warszawskiej, którego ojciec pół wieku temu – po ukończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa PW – był głównym bułgarskim projektantem kozłodujskiej EJ. – Teraz chcemy odświeżyć te kontakty – mówi Uzunow. – Bułgarzy dysponują nowoczesnymi symulatorami bloków jądrowych, które ułatwią nam kształcenie operatorów takich instalacji. To będzie uzupełnienie naszej współpracy ze Szwedami.

Powstająca dzięki współpracy z Uniwersytetem w Sztokholmie specjalizacja energetyka jądrowa ma co roku kształcić około dziesięciu specjalistów, którzy za kilkanaście lat będą stanowić trzon kadry uruchamiającej pierwszą polską EJ. – Gdyby udało się jeszcze pozyskać do współpracy Bułgarów, byłoby doskonale – mówi Uzunow.

Specjaliści z Bułgarii – szefowie Ośrodka Szkoleń i Podnoszenia Kwalifikacji w Kozłoduju – spotkają się w Polsce z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki oraz Ministerstwa Gospodarki. – Problem w tym, że w resorcie wciąż nie ma osoby, która znałaby się na tej problematyce – mówi Uzunow. – Z tego, co wiem, rozpisano konkurs na stanowisko specjalisty ds. energetyki jądrowej, ale jeszcze go nie rozstrzygnięto. Ale sam fakt poszukiwań takiej osoby to znak, że sprawa zaczyna być traktowana poważnie.

Politechnika Warszawska dla realizacji swych planów również będzie potrzebowała pieniędzy. Unijne stypendia z programu Socrates-Eras-mus nie wystarczą na utrzymanie studentów w drogiej Skandynawii. Dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa rozesłał więc listy z prośbą o finansowe wsparcie projektu.

Otrzymały go m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, najbardziej prawdopodobny inwestor polskiej elektrowni jądrowej. – Prędzej czy później poprosimy też o pomoc Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi szef Instytutu Techniki Cieplnej PW prof. Janusz Lewandowski.

O brak chętnych na studia raczej się nie martwi: – Rada Wydziału jeszcze nie zatwierdziła programu specjalizacji, a już mamy trzech chętnych. Myślę, że im więcej będzie się o energetyce atomowej w Polsce mówiło, tym więcej osób będzie zainteresowanych jej studiowaniem. To niezwykle ciekawa dziedzina wiedzy!

Być może specjaliści wykształceni na PW swoich sił będą mogli najpierw spróbować na Litwie. Polski rząd negocjuje współudział w budowie nowej elektrowni w Ignalinie. Po 2020 r. przyjdzie czas na pierwszą EJ w Polsce. Wg Pentora, 60 proc. Polaków popiera jej budowę.

Nuclear.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy