Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Fiński przemysł zbuduje trzecią elektrownię atomową


Fiński przemysł zbuduje trzecią elektrownię atomową PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
sobota, 09 czerwiec 2007
Konsorcjum Fennovoima Oy złożone z 4 fińskich firm sektora przemysłu ciężkiego i elektroenergetycznego oraz niemieckiego oddziału EOn`u planuje zbudować nową elektrownię jądrową w Finlandii.

W skład tej niedawno utworzonej grupy wchodzą:
- producent stali nierdzewnej Outokumpu
- potentat branży górniczo-hutniczej Boliden
- firmy zajmujące się obrotem i dystrybucją energii elektrycznej Rauman Energia i Katterno Group
- producent energii elektrycznej EOn Suomi (fiński oddział niemieckiego koncernu EOn)

Fennovoima chce zbudować elektrownię o mocy 1000-1800 MWe, która mogłaby rozpocząć funkcjonowanie między 2016 a 2018 r. Ma ona dostarczać swoim właścicielom energię po kosztach jej wytworzenia (podobnie jak rozbudowywana obecnie elektrownia w Olkiluoto, której właścicielem jest konsorcjum TVO - przyp. [atomowe]), której ilość będzie dzielona między udziałowców proporcjonalnie do ich wkładu kapitałowego (33% udziałów posiada EOn Suomi, reszta jest dzielona po połowie między Outukompu i Boliden a Rauman Energia i Katterno Group).Konsorcjum zakłada możliwość sprzedaży połowy generowanej energii firmom zewnętrznym.

W najbliższym czasie mają się rozpocząć prace dotyczące wyboru lokalizacji, miejsca na składowisko odpadów promieniotwórczych oraz przedsięwzięcia dotyczące szczegółowych kwestii technicznych. Kiedy lokalizacja zostanie wybrana i zgodzi się na nią lokalna społeczność, zostaną przeprowadzone analizy wpływu na środowisko przyszłej elektrowni (EIA - Environmental Impact Assessment). Ostatnim etapem ma być uzyskanie zgody fińskiego rządu i parlamentu.

Na początku czerwca Fortum, właściciel Elektrowni Jądrowej Loviisa, uruchomił procedurę EIA, ponieważ planuje postawić nowy blok z reaktorem o mocy 1000-1800 MWe. W połowie kwietnia zarząd miasta Loviisa wstępnie zgodził się na sprzedaż koncernowi EOn 112 ha terenu położonego na północ od elektrowni za 6,5 mln euro. EOn zamierzał wybudować tam nowy blok jądrowy jednak w maju rada miasta nie zgodziła się na podpisanie umowy z niemieckim koncernem.

World Nuclear News
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy