Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Nowości arrow Atomowe nowości arrow Słowacja: nowe złoża rudy uranowej


Słowacja: nowe złoża rudy uranowej PDF Drukuj E-mail
Nadesłał Skrzat
środa, 13 czerwiec 2007
W pobliżu Koszyc we wschodniej Słowacji odnaleziono złoża rudy uranowej o wartości 4 mld dol. – informuje Rzeczpospolita.

Według wstępnych szacunków złoże zawiera 3,6 mln ton rudy uranowo-molibdenowej o koncentracji 0,42 proc. uranu. Można z niej uzyskać 14,5 mln kg uranu. Zapewni to dostawy paliwa jądrowego dla dwóch elektrowni jądrowych w Jaslovskich Bohunicach i Mochovcach na wiele dziesiątków lat. Dla Słowacji to dobra wiadomość, bo kraj ten paliwo jądrowe importuje z Rosji, a 60 proc. energii elektrycznej w kraju dostarczają elektrownie jądrowe. Co więcej - słowacki rząd planuje w najbliższych latach dobudowanie dwóch bloków w Mochovcach i Jaslovskich Bohunicach.

Studia techniczne związane z wydobyciem rudy mają być gotowe do końca roku, ale projekt może nie uzyskać aprobaty rady miejskiej Koszyc, bo mieszkańcy miasta nie chcą kopalni.

CIRE.pl
<< wstecz   dalej >>

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy