Szukaj

niedziela, 19 sierpień 2018
Strona główna arrow Żarnowiec


Żarnowiec PDF Drukuj E-mail
Dodał wtorek
wtorek, 22 marzec 2005
Położenie Żarnowca
Położenie Żarnowca
Żarnowiec, wieś w północnej części województwa pomorskiego, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego. 710 mieszkańców (1984).

Historia: początki osadnictwa w rejonie Żarnowca sięgają ok. 700 lat p.n.e. i związane są z ludnością kultury łużyckiej oraz wschodniopomorskiej. W VII-X w. na Górze Zamkowej, w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, znajdował się gród. W XIII w. powstała osada kaszubska, wzmiankowana w dokumentach jako Sarnkow, Sarnowitz, Sarnowicz lub Czarnowicz.

Od ok. 1215 Żarnowiec należał do opactwa Cystersów w Oliwie, które założyło tu żeński klasztor Cysterek. Klasztor żarnowiecki wraz z należącymi do niego posiadłościami został oficjalnie zatwierdzony 1279 przez księcia pomorskiego Mestwina II, który nadał mu także specjalne przywileje sądownicze i ekonomiczne.

W XIV w. Żarnowiec wszedł w skład państwa krzyżackiego i został włączony do komturstwa gdańskiego. 1433 najechany przez wojska husyckie. Podczas wojny trzynastoletniej 1454-1466 pod Żarnowcem wojska polskie dowodzone przez P. Dunina stoczyły 1462 zwycięską bitwę z Krzyżakami, w której zginął ich dowódca - F. Raveneck. Po wojnie Żarnowiec na mocy pokoju toruńskiego 1466 wszedł w skład Prus Królewskich.

1590 został przejęty przez benedyktynki z Chełmna. 1617 powstało opactwo Benedyktynek, które prowadziło ożywioną działalność gospodarczą, zajmowało się szkolnictwem, było prężnym ośrodkiem polskości. Od 1772 w zaborze pruskim, 1834 nastąpiła kasacja opactwa. Od 1919 Żarnowiec stał się osadą graniczną. Od 1945 w Polsce. 1946 powróciły benedyktynki, repatriowane z Wilna.

Zabytki: kościół Zwiastowania NMP (XIV-XV, XVII w., remontowany w XIX i XX w.) z bogatym skarbcem, w którym znajduje się cenny zespół haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.), klasztor (XIV-XV w.), tzw. opactwo - Dom Kamienny (1409), pozostałości muru klasztornego (XVI w.).

W pobliżu Żarnowca rezerwat florystyczny Zielone, o powierzchni 16 ha, utworzony 1983.

Żarnowiecka Wysoczyzna, region naturalny w północnej Polsce, wschodnia część Pobrzeża Koszalińskiego, położona pomiędzy Wybrzeżem Słowińskim na północy i Pradoliną Redy-Łeby na południu.

Powierzchnia 866 km2. Obszar stanowi wysoczyznę zbudowaną z utworów morenowych, położoną na wysokości przekraczającej miejscami 100 m n.p.m. Składa się z kilku kęp morenowych, oddzielonych od siebie rynnami polodowcowymi, częściowo zajętymi przez jeziora (największe Żarnowieckie o powierzchni 14,32 km2).

Występuje mozaika lasów i pól uprawnych. Główne miejscowości: Krokowa, Gniewino, Choczewo.

Żarnowieckie Jezioro, jezioro rynnowe w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Powierzchnia 1431 ha, długość 7,6 km, szerokość 2,6 km, maksymalna głębokość 16 m.

Przez Jezioro Żarnowieckie przepływa Piaśnica. Dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Nad Jeziorem miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowę przerwano (1990). 1982 uruchomiono największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową (o mocy 680 MW). Większe miasta: Nadole, Żarnowiec.

Zobacz:
Przewodnik po miejscach atrakcyjnych inaczej. Po Gdańsku i Krakowie dziś ŻARNOWIEC
Galeria EJ Żarnowiec

Sponsor
Hosting w KEI.pl
Reklama
Copyright © 2001 - 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mambo. powered by www.webdeco.pl. Hosting w Kei.pl - serwery dedykowane, kolokacja, Kalendarz rajdowy